• https://www.facebook.com/mylife.kocluk
  • https://www.twitter.com/dersimizrobotik
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

MyLife Danışmanlık ve Koçluk Merkezi

Telefon : 0505 767 58 85
               0216 347 60 03
                

istanbul Üsküdar Kadıköy Bakırköy de Psikolojik Danışmanlık
istanbul Kadıköy, Acıbadem, Üsküdar, Koşuyolu, Beylikdüzü, Bakırköy Danışmanlık Merkezlerimizle Psikolog Pedagog Aile Evlilik Çift Terapistleri hem de Danışmanlarımızla Hizmetinizdeyiz. 0533 373 81 23
Online veya Yüzyüze Hamile Lohusa Bebek Çocuk Psikolojik Danışmanlığı istanbul
Hamilelik döneminde psikolojik destek almak bebeğin sağlığı açısından stresin en alt düzeye indirilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda gebelikte psikolojik destek almak, kaygı ve endişelerin de azalmasına yardımcı olur.
Bebek ve çocuklar için psikolojik destek almanın faydaları nelerdir?
Pedagoga hamilelik döneminde bebeğin aileye gelişi konusunda, kardeşinin bebeği kabullenme sürecini destek olacak tavsiyeler almak, bebek bakımı ve gelişimi hakkında bilgi almak için gidilmelidir.
Ergenler hangi durumlarda uzman psikolog desteği almalıdır faydaları nelerdir?
Gece korkuları, Fobiler, Kaygı bozukluğu Parmak emme (bebeklik dışında) Tırnak yeme, Öfke ve saldırganlık Altını ıslatma, Dışkı kaçırma veya tutma,Kekemelik, Tikler, Yalan söyleme ,Çalma vb...
Uzman Klinik Psikolog Şakir ERNAS kimdir?
Uzman Klinik Psikolog Şakir ERNAS kimdir?Lisans eğitimimi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü olarak bitirdikten sonra Yüksek Lisan eğitimimi Klinik Psikolojisi üzerine tamamladım 0533 3738123
Psikoterapi Hizmetlerimiz
Bireysel, Çocuk, Ergen, Erişkin, Flört, Aşk, Sözlülük, Nişanlılık ve Evlilik - Aile - Çift- Cinsel Terapileri ile istanbul Üsküdarda Kadıköyde Acıbademde Bakırköyde Fatihte Acıbademde Koşuyolunda hizmetinizdeyiz. 0533 373 81 23
Koçluk Hizmetleri
Yaşam Koçluğu, Aile Koçluğu, Kariyer Koçluğu - Medya ve Oyuncu Koçluğu, Sporcu Koçluğu - Öğrenci Koçluğu, Eğitim Koçluğu - İlişki Koçluğu - Yönetici Koçluğu - Yatırım Koçluğu ,Finans Koçluğu için Whatsapp 0544 724 36 50
Eğitim Seminerleri
Zeka Testleri, Psikolojik Testler, Akıl Oyunları, Robotik - Boşanma, Çocuk Psikolojisi - Öğrenci Koçluğu, Aile Koçluğu, Yaşam Koçluğu - Eş Seçimi, Sınav Kaygısı, Hamilelik - Evlilik Öncesi Eğitimleri 0533 373 81 23
Aile-Bireysel Psikolog Fulya Beyribey +90 (546) 932 46 24
instagram:@referansnoktasi
İnsan Neden Yalnız Hisseder?
29/11/2019

         İnsanNeden Yalnız Hisseder?

Sevgili okuyucumerhaba,

Insanneden yalnız hisseder? Insanların hayattaki yerlerini ne zamansorguladıklarını, çevreleriyle bağlarının ruh sağlıklarını aslında ne kadarderinden etkilediğini düşündün mü hiç ?

Birbirindenve doğadan koptukları için kendilerini yalnız ve çaresiz hissettiklerini..Çünkü soyutlanma insanları diğer hayvanlardan ayıran bir özelliktir, insandışındaki varlıklarda görülmez.  Bebekannesiyle birliktedir, çocukken de ailesiyle birlikte yaşamaya devam eder, nezaman ki erişkin olur ailesinden kopar ve bağları da koparır, ozamanyalnızlaşmaya başlar. Bağlarını koparmadan, aile ve dostlarıyla iletişimde olankişiler yalnızlaşmaz ve sorunlarına daha kolay çözüm bulabilirler.

Bu konuile ilgili yazılmış güzel bir kitaptır Fromm’un “Özgürlükten Kaçış” kitabı.Fromm’a göre ruhun şifası insancı yaklaşımdadır.  Bu kitapta, insanın zamanla artan özgürlüğününbedelini yalnızlaşarak ödediğinden, asal bağların kişilere güvenliksağladığından bahseder. Çocuk bu güvenli ilişkilerden büyüdüğündekoptukça,  diğer insanlardan ayrı birvarlık olduğunu fark etmeye başlar, bu bireysellik sürecinde gereklidir, ancakfazla yalnızlaşır ,  diğer insanlarlaetkileşimini yeterinde iyi düzeyde tutamazsa, bu onda kaygı duyguları da yaratabilecektir.  

Yalnızlıkve hiçlik duyguları insanların hemen hepsinini hayatının bir döneminde aklınatakılan konulardır. Insan evrendeki varlığını gerçek manada farkına vardığında,bu belirsizliği çözme ve anlama ihtiyacı duyacak,  kendinde var olan güçleri hareketegeçirerek,  yaşama bu şekilde anlamkatacağını fark edebilecektir. 

Bu insanınbireyselliğinden vazgeçip, çaresizce dünyada amaçsız yaşamayı seçmesi demekdeğildir.  Yaşamı içerisinde önemli eskibağlarını devam ettirerek, bunlara yeni bağlar da eklemesi,  toplumsal bütünlükten faydalanarak kaygılarınaçevre faktörleriyle destek aramaya çalışması sağlıklı bir yol olacaktır.

Fromm’ agöre,  insanın 5 gereksinimi vardır, bugereksinimler;  ilişki gereksinimi,aşkınlık gereksinimi, kimlik gereksinimi, köklülük gereksinimi, ve yönelimdayanağına duyulan gereksinimdir. Insan düşünme ve hayal etme güçlerinekarşın,  çevresiyle ilişki kurma,  yaratıcı olma, dünyanın tamamlayıcı birparçası olma, ve aynı zamanda da diğer insanlardan farklı bir varlık olmaihtiyaçlarını taşımaktadır. Insan bu ihtiyaçlarını diğer insanlarla kardeşçeduygular içinde yaşayarak karşılayabilirler.

Zira nasılki bir bebek doğduktan sonra anne karnına dönemezse, devamlı ailelerimiz ileyaşamamız hem mümkün hem de sağlıklı olmayacaktır. Bu manada, insan hem doğanınbir parçası hem de zaman zaman doğadan kopuk yaşayan stiliyle,  hem kendi varlığından hem de çevresinde olanbitenlerin varlığından haberdar şekilde gelişimini sürdürebilecektir.  

Insanınkendisini sevmesi,  diğer insanlarısevmesinden soyutlanamaz. Kendisini gerçek manada seven insan,  diğer insanları da sevilecek varlıklar olarakkabul edecek ve hayata geniş bir pencereden bakabildikçe daha tatminli biryaşam sürebilecektir.

Yazar:Klinik Psikolog Fulya Beyribey

İrtibat:0546 93246241326 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Öğrenci Koçu Kimdir? Öğrenci Koçluğu Nedir?
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
istanbul Çocuk Ergen Psikolojisi