• https://www.facebook.com/mylife.kocluk
  • https://plus.google.com/dersimizrobotik/posts
  • https://www.twitter.com/dersimizrobotik
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

My Life Psikoloji Danışmanlık ve Koçluk Merkezi

Telefon : 0505 767 58 85
               0216 347 60 03
                

Psikolojik Danışmanlık
Kadıköy, Acıbadem, Üsküdar, Beylikdüzü, Bakırköy Danışmanlık Merkezlerimizle Hizmetinizdeyiz.
Psikoterapi Hizmetlerimiz
Bireysel - Çocuk ve Ergen - Nişanlılık ve Evlilik - Aile - Cinsel Terapileri
Koçluk Hizmetleri
Yaşam - Aile - Kariyer - Sporcu - Öğrenci ve Eğitim - İlişki - Yönetici - Finansman Koçluğu
Eğitim Seminerleri
Akıl Oyunları, Robotik - Boşanma, Çocuk - Yaşam Koçluğu - Eş Seçimi, Hamilelik - Evlilik Öncesi Eğitimileri

Yaşam Aile Öğrenci Koçu Ayşim Çulfa 0505 767 58 85

Yaşam Aile Öğrenci Koçu Ayşim Çulfa 0505 767 58 85
aysim28@windowslive.com
YAŞAM KOÇU KİMDİR?
30/01/2017

 

“Hayattaki asıl isteğimiz birinin bize ne yapabileceğimizi fark ettirmesidir” 

 Ralph Waldo Emerson

Professional Yaşam Koçunun ortaya çıkış sebebi; hayatınız da her şeyin istediğiniz gibi şekillenmesi, mutlu olmanız ve yolunuzda ki engellerin kaldırılıp başarınızı gerçekleştirmek için öğretici yoldur.

Yaşam koçluğu kişinin hayatının her alanında dengeyi yakalaması ve kişisel hedeflerini gerçekleştirmesi için yapılan profesyonel bir çalışmadır. Danışanın belirgin kişisel projeleri, iş başarısı, genel durumu ve hayatın içindeki geçiş dönemlerini kapsayan uzmanlık alanıdır. Hayatınızda nelerin iyi gittiğini, karşınıza çıkacak zorluk ve engellerin neler olduğunu, hangi yöne gitmeniz gerektiği ve bunların çözümünü ve hayatınızın istediği gibi olması için ne gibi girişimlerde bulunması gerektiği söylenir. Hayaliniz, başarınız, şartlarınız ne olursa olsun yönelmeniz gereken şey artık hayatınızı doğru bilgilerle ve öğrenmeyle istediğiniz gibi olacak şekilde belirleyebilmektir.

Yaşam koçu sizin için hayattaki en önemli şeyin ne olduğunu keşfetmenize yardımcı olur, liderlik, rehberlik ve başarılı olmanız için planlama yapar. Sizinle beraber önünüzdeki engelleri ve blokajları ortadan kaldırmak için vardır.

Danışanın kendi belirlediği hedeflere, koçun desteğiyle ulaşması ve sorunlarının üstesinden tek başına gelmeyi öğrenmesidir. Koçluk bir gelişim sürecidir. Süreç boyunca danışan, kendisini daha iyi tanır, potansiyelini keşfeder ve hatalarından ders alarak yetkinliklerini geliştirir. Koçluk; mevcut durumundan, daha iyi bir duruma ulaşmak isteyen sağlıklı bireylerle yapılan bir çalışmadır. Koçluk; bu hizmeti alan danışanın, özel ve profesyonel yaşamında, gelişimi hedefleyen ve tümüyle güven ve gizlilik esasına dayanan bir süreçtir. Koçluk etik kurallar çerçevesinde sürdürülmesi gereken özel bir meslektir. Koçluk almak üst düzey bilinçlilik gerektirir ve kişiye özel bir hizmettir.

KİMLER YAŞAM KOÇU DESTEĞİ ALABİLİR?

ü  12 yaşın üzerin de olan herkes yaşam koçluğu alabilir.

ü  Hayatı daha mutlu ve kendi istekleri doğrultusunda yaşamak isteyip kendi hayatlarının lideri olmak isteyenler,

ü  Hayalinizin gerçekleşmesine engeli olan ve bu engelleri kaldırmayı başaramayanlar,

ü  İş ya da kariyerini değiştirmek ve ya geliştirmek isteyenler,

ü  Öfke ve stres kontrolünü sağlayamayanlar,

ü  İş, meslek seçiminde kararsız olup, yeteneğini hangi yönde geliştirmesi gerektiğinin farkında olmayanlar,

ü  İçinden çıkamadığı problemleri olanlar,

ü  Hayallerini ve hedeflerini gerçekleştiremeyenler

ü  İş, aile, sosyal ve özel ilişkilerinden birinde ya da hepsinde sorunu olanlar,

ü  Hayatın monotonluğundan bunalıp yenilik arayanlar,

ü  Sosyal fobi, özgüven sorunu yaşayanlar,

ü  Kaliteli ve sağlıklı bir yaşam isteyen herkes koçluk hizmetinden faydalanabilir.

Koçluk ilişkisi karşılıklı sorumluluk ve istikrarlı bir çalışma gerektirir. Koçun üzerinde durduğu konular danışanın güçlü ve gelişmeye açık yönleri ile hedefleridir. Süreçteki temel amaç ise danışanın vizyonunu gerçekleştirmesi için eylem adımlarını belirlemek, performansını artırmak ve süreç boyunca kendisine ayna tutmasını sağlamaktır.

Koçluk sürecinin etkinliğini sağlamak için koç, tüm becerileri birlikte çalıştığı danışanı en uygun şekilde sentezlemelidir. Öncelikle, danışanla uyum ilişkisi kurmayı başarmalıdır. Aksi takdirde, koçluk ilişkisi, gereken samimiyet sağlanmadığı için, verimli olmayacaktır. Danışan kendini istediği gibi ifade edemeyecek, görüşmeler çok yüzeysel kalacak, koç da geleneksel yönetim anlayışına takılıp kalacaktır. Koç, kendine ve danışana, uyum sağlamak ve samimiyet kurabilmek için gerekli zamanı tanımalıdır. Koçluk ilişkisinin doğması, ihtiyaçların, beklentilerin ve hedeflerin dikkatli bir şekilde düşünülmesini gerektirir.

Koçluk kişisel bir görüşme ile başlar (ister yüz yüze ister telekonferans yöntemi ile). Böylece kişinin var olan olanakları ve girişimleri öğrenilir, koçluk ilişkisinin kapsamı belirlenir, harekete geçmek için öncelikler ayarlanır ve ulaşmak istenilen sonuçlar oluşturulur. Takip eden koçluk seansları, önceden belirlenmiş zaman süresinde tamamlanmak üzere, yine yüz yüze ya da telefonla yapılabilir. Planlanan koçluk seansları arasında kişilerin öncelikli hedeflerine ulaşmalarını desteklemek için belirli hareketleri yapmaları istenebilir. Koç kişinin düşünme ve harekete geçmesini desteklemek üzere bazı makaleler, yapılacaklar listesi, değerlendirmeler ya da metotlar şeklinde ek kaynaklar verebilir. Koçluk ilişkisinin sürekliliği kişinin ihtiyaçları ve tercihlerine bağlı olarak değişebilir.

 Yaşam Koçluğu için Bize Ulaşın
0505 767 58 85

 yaşam koçu aile koçu öğrenci koçu kariyer koçu

 

 Paylaş | | Yorum Yaz
878 kez okundu. Yazarlar

Yazarın diğer yazıları

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Robotik Atölyesi
Tanıtım Dersleri için Randevu Alın 
0533 373 81 23
AlışSatış
Dolar3.58253.5968
Euro3.90663.9222
Anlık
Yarın
13° 21° 10°
Çocuk Psikolojisi