• https://www.facebook.com/mylife.kocluk
  • https://www.twitter.com/dersimizrobotik
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

My Life Psikoloji Danışmanlık ve Koçluk Merkezi

Telefon : 0505 767 58 85
               0216 347 60 03
                

istanbul Üsküdar Kadıköy Bakırköy de Psikolojik Danışmanlık
istanbul Kadıköy, Acıbadem, Üsküdar, Koşuyolu, Beylikdüzü, Bakırköy Danışmanlık Merkezlerimizle Psikolog Pedagog Aile Evlilik Çift Terapistleri hem de Danışmanlarımızla Hizmetinizdeyiz. 0533 373 81 23
Online veya Yüzyüze Hamile Lohusa Bebek Çocuk Psikolojik Danışmanlığı istanbul
Hamilelik döneminde psikolojik destek almak bebeğin sağlığı açısından stresin en alt düzeye indirilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda gebelikte psikolojik destek almak, kaygı ve endişelerin de azalmasına yardımcı olur.
Bebek ve çocuklar için psikolojik destek almanın faydaları nelerdir?
Pedagoga hamilelik döneminde bebeğin aileye gelişi konusunda, kardeşinin bebeği kabullenme sürecini destek olacak tavsiyeler almak, bebek bakımı ve gelişimi hakkında bilgi almak için gidilmelidir.
Ergenler hangi durumlarda uzman psikolog desteği almalıdır faydaları nelerdir?
Gece korkuları, Fobiler, Kaygı bozukluğu Parmak emme (bebeklik dışında) Tırnak yeme, Öfke ve saldırganlık Altını ıslatma, Dışkı kaçırma veya tutma,Kekemelik, Tikler, Yalan söyleme ,Çalma vb...
Uzman Klinik Psikolog Şakir ERNAS kimdir?
Uzman Klinik Psikolog Şakir ERNAS kimdir?Lisans eğitimimi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü olarak bitirdikten sonra Yüksek Lisan eğitimimi Klinik Psikolojisi üzerine tamamladım 0533 3738123
Psikoterapi Hizmetlerimiz
Bireysel, Çocuk, Ergen, Erişkin, Flört, Aşk, Sözlülük, Nişanlılık ve Evlilik - Aile - Çift- Cinsel Terapileri ile istanbul Üsküdarda Kadıköyde Acıbademde Bakırköyde Fatihte Acıbademde Koşuyolunda hizmetinizdeyiz. 0533 373 81 23
Koçluk Hizmetleri
Yaşam Koçluğu, Aile Koçluğu, Kariyer Koçluğu - Medya ve Oyuncu Koçluğu, Sporcu Koçluğu - Öğrenci Koçluğu, Eğitim Koçluğu - İlişki Koçluğu - Yönetici Koçluğu - Yatırım Koçluğu ,Finans Koçluğu için Whatsapp 0544 724 36 50
Eğitim Seminerleri
Zeka Testleri, Psikolojik Testler, Akıl Oyunları, Robotik - Boşanma, Çocuk Psikolojisi - Öğrenci Koçluğu, Aile Koçluğu, Yaşam Koçluğu - Eş Seçimi, Sınav Kaygısı, Hamilelik - Evlilik Öncesi Eğitimleri 0533 373 81 23
Assoc. Prof. Dr. Ekrem Çulfa Yaşam Aile Öğrenci Koçu 0505 767 58 85
ekremculfa@hotmail.com
Nefis Terapisi nedir? Hangi durumlarda nefis terapistine gidilir?
04/12/2016
Nefis Terapisi nedir? Hangi durumlarda nefis terapistine gidilir?
 
Öncelikle "nefis nedir?" konusuna bir açıklık getirmekte fayda var.
 
Nefis ya da Nefs (نفس), Arapça kökenlidir, sözlükte ruh, bir şeyin kendisi, akıl, insan bedeni, ceset, kan, azamet, arzu ve kötü istekler gibi manalara gelmektedir.
 
Tasavvufî olarak da, "kendisinde iradi hareket, his ve hayat kuvveti bulunan latif buharlı bir cevherdir" şeklinde tanımlanır. Kötülüğü emreden manasında anlaşıldığı gibi, Allah tarafından insana üflenen ve "ruh-ı Rahmani", "ilahi ben" manasında da kullanılmıştır.
 
İslam dininde Nefs temizliği işlemi "Nefsi teskiye" süreci olarak adlandırılmakta ve yedi merhâlede gerçekleşirilmektedir.
 
Bu merhâleler aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:
 
"Nefs-î Tezkîye" merhâleleri şu şekilde sıralanabilir:
 
Nefsi Emmare, Nefsi Levvame, Nefsi Mülhime, Nefsi Mutmainne, Nefsi Radiyye, Nefsi Marziyye, Nefs-i Kâmile
Bu merhâleler tamamlandığında, tasavvufta nefs afetlerin çoğundan temizlenmiş demektir.
 
Peki Nefis Terapisi nedir?
 
Nefis terapisi kişinin psikolojik anlamda psikoloji bilimin ışığında bilişsel, düşünsel ve davranışsal anlamda psikolojik hijyenden geçerek arınmasıdır.
 
Gerekirse profesyonel yardım alarak "OTOMATİK DÜŞÜNCELER ve BİLİŞSEL ÇARPITMALAR" dan kurtulmuş kişi daha sağlam öz güven ve iradeye sahip olur. 
 
Peki en çok rastlanan "OTOMATİK DÜŞÜNCELER ve BİLİŞSEL ÇARPITMALAR" nelerdir?
 
Bilişsel çarpıtmalar ve otomatik düşünceler, Aaron Temkin Beck’in 1957’den itibaren geliştirdiği kognitif depresyon teorisinin öğelerindendir. Kognitif teori, bir bilgi işlem teorisidir. Otomatik düşünceler, daha temel şemaların, inanışların bir olay sonucu aktif olmasıyla bilişsel süreç içerisinde yer alan çarpıtmalar sonucu oluşurlar. Otomatik düşünceler de temel inanç, düşünce ve varsayımları destekleyerek yani şemaları destekleyerek katılaştırırlar. Daha çok depresyondaki kişilerde bunlar olumsuz bir içeriğe sahiptirler. Beck, depresyonda başlangıçta altı bilişsel çarpıtmanın, hatanın rol oynadığından söz eder.
 
1.Keyfi çıkarsamalar (arbitrary inference): 
 
En yaygın ve genel bir mantık hatasıdır delilsiz, kanıtsız daha doğrusu kanıt arayışı olmaksızın yargıya varmaktır.
 
2. Seçici odaklanma (selective abstraction):
 
Kişi yaşantılarının veya içinde bulunduğu bir durumun  bağlamını ve genelini unutarak olumsuz bir noktasına odaklanır.
 
3. Aşırı genelleme (overgeneralization):
 
Bir tek olaydan genel kurallar çıkarma
 
 
4. Büyütme veya küçültme (magnification or minimization): 
 
Olumsuz olayları büyütme ve olumlu olayları küçültme. Kişinin hatalarını yanlışlarını abartması, yüceltmesi, başarılarını önemsizleştirmesi, küçültmesi.
 
5.Kişiselleştirme (individualization): 
 
Kontrolü dışında, ilgili- ilgisiz olayları üstüne alınma. Şeylerin olumsuz sonuçlarından kendini sorumlu tutma.
 
6. Hep ya da hiç biçiminde düşünme (dichotomous thinking): 
 
Olaylar, yaşantılar, deneyimler, aşırı uçlarda değerlendirilir. Bir şey ya siyahtır ya beyazdır. Grinin tonları görülemez. Eğer bir şey tam istediğimiz gibi değilse hiçbir şeydir gibi düşünülür.
 
 
Genellikle temel inançlarımız kendimize;
 
Düşüncemin kanıtları nelerdir ve bunların güvenilirliği nedir?
 
Aynı şeyi açıklamak için daha akılcı, gerçekçi, değişik yorumlar olabilir mi?
 
Aynı şeyi yorumladığım biçimde yorumlamamın yararları ve zararları nelerdir?
 
Hangi tür mantık hatalarını yapıyorum?
 
sorularını sormadan harekete geçer ve kendini düşünce kalıpları biçiminde ifade eder. Bilişsel çarpıtmalardan kaçınmak için kognisyonlarımız üzerine düşünmemiz yani düşüncemizin yolu nasıldır ve nedir sorularını kendimize sormamız bize yardımcı olabilir. Düşünceler, düşüncedirler yani gerçeğin bizzat ve tam kendisi değillerdir; değişirler, gelişirler, gerilerler, geçip giderler deme esnekliğini edinmemiz de bizi daha iyi yapabilir.
 
 
Eğer nefis terbiyesi, nefis tezkiyesi, otomatik düşünceler ve bilişsel çarpıtmalar konusunda sorunlar yaşıyorsanız mutlaka uzman bir psikolog veya nefis terapistine başvurmanızda yarar vardır.
 
Dr. Ekrem Çulfa
 
İletişim ve Whatsapp: 0505 767 58 85  
 

 yaşam koçu aile koçu öğrenci koçu kariyer koçu


4457 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

What are the symptoms of learning disability? - 30/09/2019
Keep in touch with us by whatsapp +905447243650
Çocuğum İlkokula Hazır mı? - 17/09/2019
Kıymetli Veliler ve çocuk yakınları, bu yazımda Size Okul olgunluğunun tanımı ve 72 ayını tamamlamış çocukların gelişim alanlarına göre başarması gerekli itemler ifade edilmiştir.
Vaktinde ve Yerinde Rekabet Etmeden Yola Devam Etmek Bir Erdemdir - 05/09/2019
Özgüveninizi aşağıya çekecek ve Sizi yetersiz hissettirecek durumlarda asla kendinizi başkalarıyla kıyaslatmayın ve kıyaslanmasına müsade etmeyin.
Yeniden Ruhsal Doğum ve İyileşme Nasıl Olur? - 28/08/2019
YENİDEN RUHSAL DOĞUM VE İYİLEŞME SÜRÜCECİNDE PROFESYONEL YARDIM ALMAK İÇİN PSİKOTERAPİSTLER İLE İLETİŞİME GEÇİN ONLAR SİZE YARDIMCI OLABİLİRLER.
Yeniden Ruhsal Doğum ve İyileşme Nasıl Olur? - 28/08/2019
YENİDEN RUHSAL DOĞUM VE İYİLEŞME SÜRÜCECİNDE PROFESYONEL YARDIM ALMAK İÇİN PSİKOTERAPİSTLER İLE İLETİŞİME GEÇİN ONLAR SİZE YARDIMCI OLABİLİRLER.
Kötü Giden İlişkinizi Kurtarmanın Ve İyileştirmenin Yolları - 01/07/2019
Kötü Giden İlişkinizi Kurtarmanın Ve İyileştirmenin Yolları Öfke, düşmanlık, Uyumsuzluk, iletişimsizlik, kıskançlık, Güç Savaşları vb Sorunlarla başa çıkarak, ilişkinizi olumsuz etkileyen durgunluğunuzu üstünüzden atlatmaya,vb...
Hamilelik Dönemi ve Lohusalıkta Aldatılma korkusuyla nasıl baş etmek için 11 altın kural - 26/06/2019
Hamilelik Dönemi ve Lohusalıkta Aldatılma korkusuyla nasıl baş etmek için 11 altın kural Öncelikle sorunlarla önleyici bir şekilde baş etmek için sorun oluşmadan müdahalenin önemli olduğunu belirtmemde yarar var.
Ne Zaman ve Hangi Durumlarda Psikoterapist'e Gidilir? - 23/06/2019
Ne Zaman ve Hangi Durumlarda Psikoterapist'e Gidilir? Öncelikle şunu hatırlatmakta yarar var; Psikoterapi kelimesine günlük hayatta sıklıkla rastlıyoruz. Peki anlamını biliyor muyuz?
İNSAN HAYATINDA UÇAK YOLCULUĞUNUN ÖNEMİ - 21/06/2019
İNSAN HAYATINDA UÇAK YOLCULUĞU’ NUN ÖNEMİ Hepimiz kuşlar gibi özgürce uçmak isteriz değil mi? Hepinizin evet dediğini duyar gibiyim. Ama bazı insanların
 Devamı
Öğrenci Koçu Kimdir? Öğrenci Koçluğu Nedir?
AlışSatış
Dolar5.76495.7880
Euro6.41576.4414
istanbul Çocuk Ergen Psikolojisi