• https://www.facebook.com/mylife.kocluk
  • https://www.twitter.com/dersimizrobotik
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

My Life Psikoloji Danışmanlık ve Koçluk Merkezi

Telefon : 0505 767 58 85
               0216 347 60 03
                

istanbul Üsküdar Kadıköy Bakırköy de Psikolojik Danışmanlık
istanbul Kadıköy, Acıbadem, Üsküdar, Koşuyolu, Beylikdüzü, Bakırköy Danışmanlık Merkezlerimizle Psikolog Pedagog Aile Evlilik Çift Terapistleri hem de Danışmanlarımızla Hizmetinizdeyiz. 0533 373 81 23
Online veya Yüzyüze Hamile Lohusa Bebek Çocuk Psikolojik Danışmanlığı istanbul
Hamilelik döneminde psikolojik destek almak bebeğin sağlığı açısından stresin en alt düzeye indirilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda gebelikte psikolojik destek almak, kaygı ve endişelerin de azalmasına yardımcı olur.
Bebek ve çocuklar için psikolojik destek almanın faydaları nelerdir?
Pedagoga hamilelik döneminde bebeğin aileye gelişi konusunda, kardeşinin bebeği kabullenme sürecini destek olacak tavsiyeler almak, bebek bakımı ve gelişimi hakkında bilgi almak için gidilmelidir.
Ergenler hangi durumlarda uzman psikolog desteği almalıdır faydaları nelerdir?
Gece korkuları, Fobiler, Kaygı bozukluğu Parmak emme (bebeklik dışında) Tırnak yeme, Öfke ve saldırganlık Altını ıslatma, Dışkı kaçırma veya tutma,Kekemelik, Tikler, Yalan söyleme ,Çalma vb...
Uzman Klinik Psikolog Şakir ERNAS kimdir?
Uzman Klinik Psikolog Şakir ERNAS kimdir?Lisans eğitimimi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü olarak bitirdikten sonra Yüksek Lisan eğitimimi Klinik Psikolojisi üzerine tamamladım 0533 3738123
Psikoterapi Hizmetlerimiz
Bireysel, Çocuk, Ergen, Erişkin, Flört, Aşk, Sözlülük, Nişanlılık ve Evlilik - Aile - Çift- Cinsel Terapileri ile istanbul Üsküdarda Kadıköyde Acıbademde Bakırköyde Fatihte Acıbademde Koşuyolunda hizmetinizdeyiz. 0533 373 81 23
Koçluk Hizmetleri
Yaşam Koçluğu, Aile Koçluğu, Kariyer Koçluğu - Medya ve Oyuncu Koçluğu, Sporcu Koçluğu - Öğrenci Koçluğu, Eğitim Koçluğu - İlişki Koçluğu - Yönetici Koçluğu - Yatırım Koçluğu ,Finans Koçluğu için Whatsapp 0544 724 36 50
Eğitim Seminerleri
Zeka Testleri, Psikolojik Testler, Akıl Oyunları, Robotik - Boşanma, Çocuk Psikolojisi - Öğrenci Koçluğu, Aile Koçluğu, Yaşam Koçluğu - Eş Seçimi, Sınav Kaygısı, Hamilelik - Evlilik Öncesi Eğitimleri 0533 373 81 23
Psikolog Esra Çakır 05333738123
Mitomani Nedir?
07/09/2019
Mitomani Nedir?
Halk arasında yalan söyleme hastalığı olarak bilinen mitomani psikolojik bir hastalıktır. Mitomani hastalığı olan kişilere ise ''mitoman'' denir. Bu kişiler toplumda bir yere sahip olabilmek ve dikkat çekmek için yalan söylerler. Önce odak noktası haline gelmek için ufak tefek yalanlar söylemeye başlayan bu kişiler bir süre sonra söyledikleri yalanlara kendileri de inanmaya başlarlar. Bu durum sonucunda ciddi bir kişilik bozukluğu ortaya çıkar. Hastalığın devamında kişi artık yalan söylediğinin farkında değildir ve elinde olmadan yalan söylüyordur. Bu kişiler sık sık tekrarladıkları yalan söyleme durumunun hastalık boyutunda olduğunu genelde kabullenmezler. Bu yüzden aileleri veya yakın çevrelerinde bulunan kişiler tarafından tedaviye ikna edilmelidirler.
Mitomani Hastalığına Neden Olan Durumlar Nelerdir?
Bu nedenlerden bir tanesi kişinin çocukluk döneminde gördüğü ebeveyn tutum ve davranışlarıdır. Çocuklar için rol model anne ve babalarıdır. Eğer çocuk ebeveynlerinin yalan söylediklerini görerek büyüyorsa bu durum ileriki yaşlarında yalan söyleme davranışı olarak ortaya çıkar, sonrasında ise bu davranış bozukluğu hastalık halini alabilir. Ayrıca çocukluk döneminde duygusal olarak istismar edilmiş çocuklar da yetişkinliklerinde bu hastalığa yakalanabiliyor. Söyledikleri dinlenmeyen, söylediklerine önem verilmediğini hisseden, geçiştirilen çocuklarda bu tip travmatik olaylar aşağılık kompleksi oluşturabilir. Aynı zamanda bu kişilerde ''onaylanma ihtiyacı'' çok yüksektir. Bu yüzden bulundukları durumdan daha iyi bir durumda olduklarına dair yalanlar söylerler. Örneğin bir şirkette bir projede yer alıyorsa kendisinden proje sorumlusu olarak bahsedebilir. İlgi odağı olmak istediği zamanlar ise hasta olduğuna ya da başına olumsuz bir şey gelmiş olduğuna dair yalanlar söylediklerine rastlanır. Mitomani hastalığını tetikleyen durumlardan bir diğeri ise kişilerin doğru söylediklerinde onlara inanılmamasıdır. Doğru söylediği zaman söylediklerine inanılmayan kişiler doğru söyleme kavramından uzaklaşır, kendilerine inanılması için yalan söylemeleri gerektiğine dair bir bilinç gelişir ve sonrasında bu kişiler sistemli olarak yalan söylemeye başlarlar.
Mitomani Hastalığını Nasıl Anlarız?
Kişide ortaya çıkan davranış bozukluğu ilerlediğinde bu kişinin mitoman olduğunu söyleyebilmemiz için saptanması gereken belirtiler vardır. Yalan söyleyen kişinin bu durumdan haz duymaya başlaması, yalan söylerken hiçbir kazanç elde etmemesine rağmen yalan söylemekte ısrarcı olması, söylediği yalanlara kendinin de inanmaya başlaması, söylediği yalanlar arasında bir bağlantı bulunmaması yani gerçekten sadece bundan zevk aldığı için herhangi bir yalan söyleyebilmesi, yalan söylemekten pişmanlık duymaması, söylediği yalanlar ortaya çıktığı zaman agresifleşmesi ve alıngan tavırlar sergilemesi. Bunlar görülmeye başlandığında kişinin mitoman olduğunu yani mitomani hastası olduğunu söyleyebiliriz.
Nasıl tedavi edilir?
Öncelikle kişinin hasta olduğuna ikna edilmesi gerekiyor. Kabullenmediklerinde tedaviye direnç gösteriyorlar çünkü. Bu konuda ailelere büyük bir sorumluluk düşüyor. İkna sürecinde sert bir tavır takınmamalı, olabildiğince yumuşak davranmaya çalışılmalıdır. ''Yalancı'' gibi kişiyi incitecek, yargılayıcı kelimeler kullanmaktan çekinilmelidir. Kişi tedaviye ikna edildikten sonra psikiyatriste veya psikoloğa yönlendirilir. Tedavinin ilk adımında sürekli yalan söylemesinin temelindeki nedenler araştırılıp bulunmalıdır. İlaçla veya psikoterapi ile tedavi edilmesi kişinin durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Tedavi sırasında hasta ve uzman için gerekli güven ortamı oluştuğunda kişi kendini gerektiği kadar açabildiğinde onu yalan söylemeye iten eksik duygunun ne olduğu tespit edilir ve bu duygunun yerine konması üzerine çalışılır. Tedavi sürecinde uzman zaman zaman hastanın yakınlarıyla da görüşür. Doğru yöntem kullanıldığında ilk seanstan belli bir iyileşme gözlenebilir. Tedavi sürecinin doğru ve sağlıklı şekilde geçirilmesi halinde bu hastalığın tekrarlaması olasılığı oldukça düşüktür. Tekrarlaması halinde ise bu sefer hasta bunu kendisi fark edecek ve tedavi olmayı kendisi isteyecektir.

                                               Psikolog Esra Çakır.
                                               MyLife Psikolojik Danışmanlık ve Koçluk Merkezi


348 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Psikodiyet nedir? - 28/09/2019
Psikodiyet; psikolog ve diyetisyenin birlikte çalıştığı multidisipliner bir programdır. Danışana sunulan beslenme ve psikolojik danışmanlık hizmetine psikodiyet diyoruz.
Sosyal Fobi Nedir? - 21/09/2019
Sosyal Fobi Nedir? Bilinen adıyla sosyal fobi yani sosyal anksiyete bozukluğu, bireyin diğer insanlarla etkileşim içinde olacağı her türlü sosyal ortama karşı korku duyması durumudur.
Aile İçi Şiddet - 14/09/2019
Şiddet yaşamın her alanında karşımıza çıkmaktadır. Kişinin ruh sağlığı ve bütünlüğünü tehlikeye atan en kritik noktalardan birisi ise aile içi şiddettir.
Aile İçi Şiddet - 14/09/2019
Aile İçi Şiddet Şiddet yaşamın her alanında karşımıza çıkmaktadır. Kişinin ruh sağlığı ve bütünlüğünü tehlikeye atan en kritik noktalardan birisi ise aile içi şiddettir.
Narsizm nedir? - 01/09/2019
Narsizm nedir? Narsizm psikolojide ''büyüklük hastalığı'' anlamını taşır. Kişinin kendine aşık olması, kendine tapması, kendini herkesten üstün görmesi durumudur. ''Ben-merkezcilik'' baskındır.
Öğrenci Koçu Kimdir? Öğrenci Koçluğu Nedir?
AlışSatış
Dolar6.04276.0670
Euro6.55046.5767
istanbul Çocuk Ergen Psikolojisi